بازرسی ادواری آسانسور اجباری شد


بازرسی ادواری آسانسور

رییس اداره اجرای استاندارد خدمات اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان تهران نیز در این خصوص می‌گوید: فراخوان اعلام شده برای بازرسی آسانسور به مدت یک سال رایگان است و در دوره‌های بعدی هزینه‌های بازرسی از متقاضیان دریافت خواهد شد. مسلم بیات، مدیر کل استاندارد استان تهران با اعلام خبر فراخوان برای بازرسی ادواری آسانسور های داخلی از رایگان بودن بازرسی ادواری آسانسور به صورت محدود و طی یک مرحله خبر داد.

به گفته علیپور در گذشته مالکان تنها برای اخذ پایان کار اقدام به اخذ گواهینامه می‌کردند و گواهی صادره نیز تنها برای یک‌سال اعتبار داشت اما در حال حاضر اخذ گواهینامه به صورت دوره یک ساله اجباری شده است.

بازرسی آسانسور سالانه

بیات گفت : طبق الزامات استاندارد ملی 1-6303 و دستورالعمل‌های جاری در سازمان ملی استاندارد ایران، گواهی ایمنی و صدور گواهی سلامت آسانسور و کیفیت صادره توسط شرکت‌های بازرسی فنی تایید صلاحیت شده و تاییدیه‌های صادره یک سال اعتبار دارد، وی افزود: آسانسورهای در حال بهره‌برداری، تحت سرویس و نگهداری مستمر قرار می‌گیرند.

بر این اساس بیات ضمن تاکید بر فرهنگ‌سازی در این زمینه اعلام کرد؛ اداره کل استاندارد استان تهران در نظر دارد جهت ارزیابی ایمنی و اطلاع‌رسانی، از تعداد محدودی آسانسور نصب شده در سال‌های گذشته توسط شرکت‌های بازرسی تایید صلاحیت شده به صورت رایگان بازرسی کند. بنابراین همه شهروندان متقاضی انجام بازرسی ادواری می‌توانند به اداره کل استاندارد تهران مراجعه کنند.

به گفته بیات در صورت عدم‌انجام سرویس و نگهداری مستمر و بازرسی ادواری سالانه و دریافت گواهینامه ایمنی، مسوولیت مستقیم حوادث و سوانح احتمالی بر عهده مالکین و مدیران ساختمان‌های دارای آسانسور است.

شهریار عطاریان، رییس بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران نیز در این خصوص می‌گوید: در کشور شرکت‌های بازرسی آسانسور صرفا موارد ایمنی را در زمینه تولید آسانسور بررسی می‌کنند و نظارتی در زمینه کنترل کیفیت بالابرهای تولید داخل وجود ندارد.

او به این نکته نیز اشاره می‌کند که شرکت‌های بازرسی آسانسور در بازرسی‌های پس از نصب نیز عمدتا چهار قطعه گاورنر، پاراشوت، قفل در و ضربه گیر را مد نظر قرار می‌دهند که به زودی تابلوی فرمان نیز به این قطعات نظارتی اضافه می‌شود.

رییس بازرسی آسانسور در شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران اضافه کرد: از سال 77 تاکنون بیش از 44 هزار گواهینامه آسانسور توسط این شرکت صادر شده است و طبق مقررات تنها بعد از ارائه گواهینامه آسانسور، پایان کار به دارندگان ساختمان‌ها ارائه خواهد شد، به همین دلیل بازرسی ادواری آسانسور ها در شرایط کنونی برای افزایش ایمنی الزامی است.

عطاریان با بیان اینکه در حال حاضر در تهران تنها 8 شرکت بازرسی آسانسور وجود دارد، افزود: حدود 320 شرکت آسانسوری نیز وجود دارند که مجاز به فروش، نصب و راه‌اندازی آسانسور در سطح کشور هستند. وی با اشاره به اینکه این شرکت‌ها نیز دارای اعتبار سه ساله هستند، اظهار کرد: بعد از پایان دوره اعتبار، این شرکت‌ها مجدد مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود صلاحیت گواهینامه آنها تمدید می‌شود. این در حالی است که اگر شرکتی تخلفی انجام دهد، اعتبار و پروانه آن شرکت لغو خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 6 =