بازرسی فنی و ایمنی جرثقیل سقفی


بازرسی ایمنی جرثقیل سقفی

همه مالکان جرثقیل ها ی سقفی ملزم به بازرسی استاندارد جرثقیل سقفی خود طبق قوانین استاندارد و بهداشت و ایمنی کار در ایران می باشند و علاوه بر آن بازرسی جرثقیل سقفی باید طبق استاندارد های جهانی ANSI / ASME B30 باشد و با مقررات OSHA مطابقت داشته باشد.

مالکان انواع جرثقیل از جمله جرثقیل های سقفی (over head crane)  و جرثقیل های بازوییی و جرثقیل های برجی (tower crane) باید از افراد متخصص برای نصب و راه اندازی ، کنترل و بازرسی جرثقیل خود استفاده کنند.

موارد بازرسی روزانه جرثقیل سقفی

اپراتور باید هر روزه  تجهیزات و موارد مورد نیار را چک کند:

برچسب گذاری تجهیزات خارج از دسترس جرثقیل و بالابر جرثقیل

اپراتور جرثقیل باید به برچسب ها در صورت وجود دقت نماید شاید بازرس جرثقیل بنا به تشخیص خود بعد از بازرسی ایمنی جرثقیل سقفی قطعه یا بخشی از یک سیستم را دارای نقص اعلام کن و بر چسب غیر قابل استفاده را بر روی آن نصب کند بنابراین اپراتور باید به این مورد توجه داته باشد.

دستگاه های کنترلی جرثقیل

بررسی کنید که همه حرکات موافق با نشانگر کنترل دستگاه برای مثال، بالا / پایین/ جلو/ عقب  باشند.

ترمزها (جابجایی)

بررسی کنید که تمام حرکات رانش بیش از حد را نداشته باشند و رانش متوقف شود و مسافت متوقف شدن طبیعی باشد
(تقریبا 10٪ از مسافت با سرعت بالا)

بازرسی قلاب جرثقیل سقفی

قلاب باید برای ترک ، خراشیدگی، شکاف، تغییر شکل دهانه ، افتادگی گلو ، سایش در زانو یا نقطه تحمل بار، و پیچش  بررسی شود.  مراجعه به کتابچه راهنمای نصب توسط سازنده اصلی جرثقیل یا بالابر.

بازرسی چفت قلاب جرثقیل سقفی

چنگال یا چفت قلاب جرثقیل به بازوی جرثقیل باید بررسی شود و از عملکرد صحیح آن مطمئن شد.

بازرسی طناب سیمی جرثقیل سقفی

  • سیمهای شکسته
  • پوشیدن بیش از حد
  • تاب برداشتن
  • خرد کردن
  • کشش
  • پر پر شدن ( باز شدن تار طناب)
  • اندازه گیری طناب

بازرسی زنجیر بار جرثقیل سقفی

زنجیره حمل و نقل را بررسی کنید، از جمله اتصالات پایانی را برای اتصالات با سایش بیش از حد ، پیچ و تاب، اتصالات تحریف شده و یا کشش، فراتر از توصیه های سازنده

ریوینگ

بررسی کنید که سیم طناب یا زنجیره بار به درستی رانده شده باشد و قسمت های طناب یا زنجیر بار در اطراف یکدیگر پیچ نخورده باشد. اطمینان حاصل کنید که سیم طناب به درستی در شیار درام نصب شده است.

نشت روغن

هر نشانه ای از نشت روغن در زمین زیر جرثقیل و یا اطراف آن باید چک شود

سوئیچ های محدود کننده

چک کنید که حد بالای دستگاه حرکت بلند کردن بلوک لود بالابر را قبل از هر بخش دیگری از بالابر متقف می کند.

صداهای غیر عادی

توجه به صداهای غیر معمول جرثقیل از جرثقیل یا مکانیزم بلند کردن در حال انجام عملیات مانند جیغ کشیدن، سنگزنی، لرزش غیر معمول

برچسب های هشدار و ایمنی و دستگاه های هشدار دهنده

بررسی کنید که هشدار و سایر برچسب های ایمنی از دست نرفته و قابل خواندن هستند. بررسی کنید که دستگاه های هشدار شنیداری و بصری عملیاتی هستند

بازرسی ادواری جرثقیل سقفی

بازرسی دوره ای بازرسی دقیق بصری و عملیاتی است که به موجب آن مولفه های فردی برای تعیین وضعیت آنها مورد بررسی قرار می گیرند. بازرسی دوره ای جرثقیل اغلب به صورت سه ماهه براساس سرویس، عوامل زیست محیطی و کاربردی انجام می شود که توسط یک فرد واجد شرایط تعیین شده یا به صورت خلاصه در جدول زیر ارائه شده است.

جدول بازرسی ایمنی جرثقیل

جدول بازرسی ایمنی جرثقیل

بازرسی ایمنی جرثقیل سقفی

یکی از شرکت های معتبر و با سابقه در زمینه بازرسی فنی جرثقیل ، بازرسی ایمنی جرثقیل و صدور گواهی سلامت جرثقیل شرکت نیک بینش کارن می باشد که با بهره گیری از کارشناسان و بازرسان با سابقه و نکته سنج آماده انجام پروژه های تست و بازرسی جرثقیل سقفی ، بازرسی جرثقیل برجی، بازرسی جرثقیل بازویی و دروازه ای می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 1 =