بازرسی جرثقیل ادواری


بازرسی جرثقیل ادواری

جرثقیل ها از بخش های هیدرولیکی مکانیکی و برقی مختلفی تشکیل شده اند که هر یک از این قطعات در اثر استحلاک و خوردگی دچار فرسودگی، ترک ، نقص فنی می شوند لذا بازرسی جرثقیل ادواری (دوره ای) در بازه ه های زمانی کوتاه و بلند بسته به میزان فعالیت و بهره برداری از جرثقیل باید صورت بپذیرد و گواهی سلامت جرثقیل جهت امنیت کارگران و تجهیزات و مواد صادر شود.

موارد بازرسی جرثقیل ادواری

بازرسی مشخصات فنی جرثقیل

برای بازرسی دقیق و اصولی یک جرثقیل در ابتدا باید شناسنامه ای برای جرثقیل تهیه کرد که در آن خصوصیاتی از قبیل شرکت سازنده جرثقیل ، ظرفیت جرثقیل ، مدل جرثقیل ، محل جرثقیل ، محل استقرار ، شکل و ابعاد ریل حرکت طولی،  شکل و ابعاد ریل حرکت عرضی ، نوع اتصالات ارتفاع پل،  طول دهانه جرثقیل (Span) ، مشخصات ضربه گیرها ، شماره گزارش و شماره اموال و تاریخ بازرسی جرثقیل قبلی و برای جرثقیل های خاص مواردی دیگر نیز در لیست مشخصات فنی جرثقیل ذکر می گردد . مانند طول بازو در جرثقیل های بازوئی .

بازرسی ریل های حرکت طولی جرثقیل

در این قسمت از بازرسی جرثقیل باید اتصالات ریل های حرکت طولی که از نوع پیچ و مهره و با بوش می باشد را چک کنید ، وضعیت نصب ضربه گیرها، وضعیت توازی ریلها ، شیب ریل ، محدودیت در طول مسیر حرکت ، اعوجاج ورق ، ناصافی سطح ریل ها ، وضعیت هم راستائی بالها ، اختلاف سطح اتصالات طولی را مورد ارزیابی دقیق قرار دهید و مطابقت آنها را استاندارد های موود چک کنید.

بازرسی ریل های حرکت عرضی جرثقیل

موارد ذکر شده در بازرسی ریل های حرکت طولی در این بخش هم صدق می کند.

بازرسی راهرو های ارتباطی

حفاظ های نردبان باید استحکام کافی داشته باشند، رعایت نکات ایمنی و ابعاد و اندازه های تعیین شده در استاندارد راهروها و صفحات زیر پائی در مسیرهای حرکت طولی و حرکت عرضی الزامی می باشد.

بازرسی چرخ های حرکت طولی و عرضی جرثقیل

بازرسی چرخ ها، ترولی، وضعیت بلبرینگ چرخ ها و روان بودن آنها، نداشتن صدای غیر عادی, عدم وجود لقی در محور چرخ، عدم سایش چرخ ها بر روی ریل ، روغن کاری اجزاء و همچنین رعایت استانداردهای جنس و ابعاد چرخها در بازرسی جرثقیل ادواری مورد بررسی قرار می گیرند.

بازرسی وضعیت عمومی جرثقیل

در این قسمت از بازرسی جرثقیل ادواری باید به وضعیت عمومی جرثقیل از جمله بررسی وضعیت نصب جرثقیل ، وضعیت اتصالات جرثقیل ، رنگ و پوشش ، وضعیت سازه از نظر تحمل بارها و تنش های وارده ، اتصالات سازه و نهایتاٌ تناسب جرثقیل با کاربری مورد نیاز می باشد .

بازرسی گیربکس جرثقیل

در این مرحله از بازرسی فنی جرثقیل ، بازرسی گیربکس بالابر اصلی و کمکی انجام میشود. در بعضی از جرثقیل ها دو الکتروموتور و گیربکس و مجموعه بالابر به کار گرفته میشود که وظیفه یک گیربکس جابجایی بارهای سنگین و یکی جهت جابجایی بارهای سبک می باشد. خوب برای بازرسی وضعیت صدای گیربکس و عملکرد سیستم ترمز ابتدا توسط ریموت کنترل به سمت بالا وپایین حرکت داده می شود و در جریان حرکت وضعیت صدای گیربکس و عملکرد سیستم ترمز مورد بررسی قرار می گیرد. سپس موارد دیگری از قبیل اتصالات شاسی گیربکس و کنترل سطح روغن و عدم روغن ریزی نیز بررسی می گردد .

بازرسی گیربکس حرکت طولی و عرضی جرثقیل

معمولا جرثقیل هایی که دارای دو پل می باشند دو عدد گیربکس حرکت طولی که دارای دو الکتروموتور سنگرون دارند که از یک کنتاکتور تغذیه می کنند. به همین دلیل با هم حرکت می کنند. گیربکس بین دو ضربه گیر که در طول سالن قررار دارد که از میکروسوئیچ ها برای جلوگیری از برخورد جرثقیل با ضربه گیرهای انتهای ریل یا به اصطلاح End Stop برای افت سرعت یا ایست کامل جرثقیل استفاده می شود بازرسی این بخش به همراه بازرسی  وضعیت صدا ، عملکرد سیستم ترمز اتصالات شاسی ، کنترل سطح روغن و عدم روغن ریزی گیربکس انجام میشود.

بازرسی کالسکه جرثقیل

در جثقیل هایی که دارای کالسکه می باشند باید وضعیت قرار گیری الکتروموتور ، گیربکس بالابر بر روی کالسکه ، وضعیت اتصالات ، دارا بودن حفاظهای خروج کالسکه از ریل ، وضعیت حفاظها و راهروهای ارتباطی کالسکه ، و هم ترازی و هم محوری با ریل و مسیر حرکت مورد بازرسی قرار گیرند.

بازرسی از قلاب (هوک) جرثقیل

بازرسی قلاب از بخش های هم بازرسی جرثقیل ادواری می باشد که در این قسمت وضعیت عمومی قلاب ، چرخش  حول محور  عمودی ،  چرخش  حول  محور  افقی  ، مشخصات قلاب، وضعیت اتصال پین قاب به قلاب که با توجه به وزنی که جابجا می نماید باید مطابق با استاندارها باشد و شاخص دهانه قلاب اندازه گیری می شود . در خصوص شاخص دهانه قلاب لازم به ذکر می باشد که این فاصله بر روی قلاب مندرج می باشد و با اندازه گیری سالیانه این فاصله ، مشخص خواهد گردید که دهانه قلاب باز گردیده است یا خیر .

بازرسی زنجیر جرثقیل

استاندارد هایی که در بازرسی زنجیر جرثقیل باید مورد  استفاده بازرسی فنی جرثقیل  قرار گیرند شامل :

ISO 0610 , ISO 1834 , ISO 1835 , ISO 1520 , ISO 4778 , ISO 7592 , ISO 7593

با در نظر گرفتن کاربرد جرثقیل و مطابق با جدول استاندارد تحمل ظرفیت باری ، ابعاد حلقه های زنجیر اندازه گیری می شود در این مرحله از تست جرثقیل وضعیت محفظه زنجیر ، تناسب طول زنجیر با کاربری،  روغنکاری زنجیر نیز مورد بازرسی قرار می گیرد.

علاوه بر موارد بالا  بازرسی درام ،  سیم بکسل، قرقره، کابین،  Spreader  ، خیز پل ، شناسنامه و مشخصات فنی الکتروموتور بالابر اصلی و بسیاری از مواد دیگر توسط کارشناس بازرسی فنی جرثقیل جهت صدور گواهی سلامت جرثقیل اعططا می شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + دو =