تست و بازرسی ایمنی لیفتراک


تست و بازرسی ایمنی لیفتراک

کارگاه های صنعتی برای توانایی بلند کردن و حمل و نقل هر بار در کارخانه به لیفتراک ها متکی هستند. قدرت لیفتراک آنها را ضروری، اما همچنین خطرناک می کند. اغلب هنگامی که کارکنان عادت به استفاده از لیفتراک ها می کنند، آنها را به عنوان یک خطر امنیتی در نظر نمی گیرند، و فراموش و یا غفلت می کنند که بعضی از روش های عملیاتی و نگهداری مهم را دنبال می کنند و تست و بازرسی ایمنی لفیتراک و صدور گواهی سلامت لیفتراک نادیده گرفته می شود.  هنگامی که آسیب های لیفتراک رخ می دهد، معمولا با توجه به وزن فوق العاده این ماشین های قدرتمند، بسیار جدی هستند.

کارکنان باید به طور ایمن با لیفتراک کار کنند، نه فقط زمانی که آنها استخدام می شوند، بلکه به طور دوره ای پس از آن نیز آموزش ببیند. آموزش مربیگری برای اپراتورهای با تجربه نیز به همان اندازه آموزش اولیه برای کارکنان جدید اهمیت دارد. همچنین برای کارکنان یک برنامه خوب برای کمک های اولیه در مواقع صدمات ضروری است.

هرچند لیفتراک ها برای انجام وظایف ناهموار طراحی شده اند، اما هر بار که از آنها استفاده می شود، میتوانند از راه های مختلفی آسیب ببینند. به همین دلیل بازرسی لیفتراک از اهمیت حیاتی برخوردار است. در ابتدای هر شیفت، هر دو بازرسی بصری از وضعیت کلی و پاکیزگی لیفتراک بالابر و همچنین بررسی عملیاتی برای آزمایش عملکرد مناسب لیفتراک را انجام دهید. اگر شما متوجه هر چیزی که ممکن است عملکرد طبیعی را تحت تاثیر قرار دهد مشاهده می کنید، بلافاصله سرپرست خود را آگاه سازید.

بازرسی ایمنی لیفتراک

فهرست برای بازرسی فنی و ایمنی لیفتراک بصری

 1. زمین باید از اشیائی که می تواند منجر به تصادف شود پاک شود
 2. هیچ مانعی در بالای سقف محل عبور لیفتراک وجود نداشته باشد.
 3. به هر شیئی در اطراف توجه داشته تا هنگام عبور از آن دوری کنید
 4. کپسول آتش نشانی موجود و شارژ شده باشد
 5. سطح روغن موتور، سطح سوخت، سطح آب رادیاتور (لیفتراک های LPG، گاز و دیزل)
 6. باتری کاملا شارژ و در محل ایمن باشد
 7. چک کرد کابل برای سیمهای معلق
 8. اتصالات پلاگین باتری شل ، پوسیده یا کثیف نباشند
 9. کلاهک دریچه مسدود نشده باشد
 10. سطح الکترولیت در سلول ها
 11. پایین نگه داشتن یا براکت
 12. پیچ و مهره ها، نگهبان ها، زنجیرها یا حلقه های شلنگ هیدرولیکی آسیب دیده، گم شده و یا سست نباشد
 13. چرخ ها و لاستیک های پوسیده شده یا آسیب دیده نباشند
 14. فشار هوای لاستیک های پنوماتیک
 15. چنگال خم نشده یا ترک خورده نباشد
 16. موقعیت قفل در شرایط خوب کار است
 17. دندان های حمل شده شکسته نشده، تراشیده نشده یا پوسیده نشده باشد
 18. پین های لنگر زنجیری پوسیده، شل و یا خم نیست
 19. هیچ لکه های مرطوب و یا قطره ای که ممکن است نشت را نشان می دهد وجود نداشته باشد

 

چک لیست تست و بازرسی ایمنی لیفتراک قبل از استفاده

 1. بوق کار می کند و به اندازه کافی با صدای بلند در محیط کاری شنیده می شود؛ دیگر دستگاه های هشدار دهنده عملیاتی
 2. ترمز کف: پدال نگه داشته شود، واحد متوقف می شود
 3. ترمز پارکینگ: در برابر شتاب کم قرار دارد
 4. ترمز صندلی مادون قرمز: در صورت بلند شدن اپراتور از صندلی عمل می کند
 5. کلاچ و چرخ دنده: بدون پیمایش یا حرکتی به آرامی حرکت می کن.
 6. خط پانل کنترل: تمام چراغ ها و سنجش ها عملیاتی هستند
 7. فرمان: حرکتی صاف است
 8. ساز و کار بالابر: عمل صاف (با بالا بردن چنگال به حداکثر ارتفاع و سپس کاهش به طور کامل)
 9. مکانیزم شیب: حرکت صاف، نگه می دارد (با چرخاندن مشت به سمت راست و عقب)
 10. سیلندر و شیلنگ: پس از چک کردن بالا نشت ندهید
 11. صداهای غیر معمول
 12. اجازه دهید تنها افراد واجد شرایط برای خدمات و نگهداری لیفتراک های لودر مجاز باشند.
عملیات بالابر

هیچ کس نباید لیفتراک را سوار یا راه اندازی کند جز یک اپراتور لیفتراک آموزش دیده که قادر به حفظ کنترل لیفتراک و عملیات توقف، شروع، بلند کردن و چرخش است. درزیر برخی از دستورالعمل های مهم در مورد ایمنی بالابر فهرست شده است.

حرکت

دست ها، سر، پا را در داخل لیفتراک نگه دارید. با چنگال ها از کف کمترین میزان ممکن را از زمین بردارید و به عقب بر گردید. علائم راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید. کاهش سرعت در تمام گوشه ها، پیچ ها و  نوسان هر دو عقب لیفتراک بالابر و بار را داشته باشید.  اگر بار دید شما را محدود می کند از توقف های ناگهانی اجتناب کنید ، به آرامی به عقب برگردید. همیشه در جهت سیر حرکت کنید. برای نقاط روغنی، نقاط مرطوب، اشیای شلنگ، سوراخ ها، سطوح خشن، افراد و وسائل نقلیه روی زمین یا جاده نگاهی بیندازید.
برای اطمینان از ایمنی دیگران، نقاط کور با و بدون بار را بشناسید. هنگامیکه کسی در مسیر عبور حرکت می کند، لیفتراک را متوقف کنید. بار را به طبقه پایین بکشید و منتظر بمانید تا عبور کند و مسیر باز شود.

حرکت در شیب

چنگال لیفتراک را بدون بار به سمت پایین نگه دارید و با بار به سمت بالا حرکت کنید. سعی نکنید لیفتراک را تا زمانی که روی زمین سطح زمین باشد، بچرخانید.

فرمان

بار را توسط چرخ های جلو پشتیبانی و با چرخ های عقب.بچرخانید. در هنگام حرکت سریع، فرمان را به شدت نچرخانید. اگر لیفتراک بارگیری شود، فرمان دشوار خواهد بود. از محدودیت بار تجاوز نکنید و به عنوان یک تلاش برای بهبود فرمان اضافه وزن نگذارید.

در حال بارگیری

این مهم است که مطمئن شوید از حد بار توصیه شده لیفتراک (نشان داده شده در صفحه داده) و ظرفیت چنگال، تجاوز نکنید

موقعیت بار را با توجه به مرکز بار قرار دهید وزن اضافی را برای موازنه اضافه نکنید. نگه داشتن بار نزدیک به چرخ های جلو برای حفظ ثبات بالابرها.

هنگام قرار دادن چنگال، قبل از قرار دادن چنگال در پالت، مستطیل چنگال را در موقعیت صاف نگه دارید

افزایش بار

بالابر را بالا نبرید یا پایین نیاورید مگر اینکه کامیون بالابر متوقف شود. اجتناب از بالا بردن بار که در بالای بازوی بار قرار می گیرد، اگر خطر بارگذاری یا بخشی از آن وجود داشته باشد، به طرف اپراتور حرکت می کند. قبل از بالا بردن بار، قبل از بالا بردن لایحه نگهداری کافی، و حفظ فاصله کار ایمن از خطوط برق سربار را بررسی کنید. بار را به راست بالا ببرید، سپس کمی شیب دهید. سازمان دیده بان که بار در بارهای مجاور یا مانع نمی شود. تا زمانی که چنگالها آزاد نشوند، به عقب برگردید.

هنگامی که یک بالابر برداشته می شود، لیفتراک پایداری کمتری دارد. اپراتور باید در هنگام بارگیری در لیفتراک بماند. اجازه ندهید که کسی در زیر بالابر بماند یا راه برود یا اینکه بارگیری شود

پارکینگ

فقط در یک محل تأیید شده پارک کنید هنگام ترک لیفتراک با مراقبت، با تنظیم ترمز، کاهش چنگال یا بارگذاری به طبقه، خنثی کردن کنترل ها و خاموش کردن سوئیچ موتور، آن را ایمن کنید. باتری را قطع کنید یا از روش پروپان خاموش کنید

بارگیری و یا تخلیه مستقیم لیفتراک ها، تریلرهای تراکتور و ماشینهای راه آهن

آماده سازی وسیله نقلیه بارگیری شده یا تخلیه شده

ترمز خودرو را تنظیم کنید و چرخ ها را بچرخانید. نصب جک ثابت برای پشتیبانی. چک کنید که ارتفاع درب ورودی وسیله نقلیه ارتفاع بالابر را حداقل 5 سانتی متر (2 اینچ) پاک کند. اطمینان حاصل کنید که کف ها می توانند وزن ترکیبی لودر و بار را پشتیبانی کنند.

داخل خودرو را برای زباله ها، اشیاء و مانع های شل، سوراخ هایی در کف و روشنایی های ضعیف بررسی کنید. مواد بدون چسب را در هر منطقه نصب کنید که می تواند خطر لغزش باشد.

اطمینان حاصل کنید که اسکله ها از موانع پاک هستند و چرب یا مرطوب نیستند.
کنترلهای لودر را غیر فعال کرده. موتور را خاموش کرده و ترمز را اعمال کنید.

تست و بازرسی ایمنی لیفتراک گروه کارن

تست و بازرسی ایمنی لیفتراک باید همواه رعایت شود و به واسطه آموزش های مداوم اپراتورها و شرکت های بازرسی لیفتراک جهت صدور گواهی سلامت لیفتراک از بروز حوادث ناگوار جلوگیری به عمل آید. شرکت نیک بینش کارن با بهره گیری از کارشناسان و مهندسین خبره با تجربه 10 ساله خود آماده ارائه خدمات بازرسی آسانسور، صدور گواهی سلامت جرثقیل، بازرسی فنی لیفتراک، بازرسی فنی جرثقیل با مجوز وزارت کار می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهارده =