جرثقیل سقفی


بازرسی جرثقیل سقفی

از جرثقیل سقفی یا به عبارتی جرثقیل های صنعتی با حرکت افقی برای جابجایی بارهای بسیار سنگین و بزرگ در فضای بالای یک مرکز (سوله، کارخانه ) بجای جابجایی در راهرو ها یا در کف استفاده می شود. جرثقیل های سقفی ظرفیت جابجایی بار زیادی را دارند. حرکات رفت و برگشتی افقی جرثقیل سقفی توسط یک اپراتور یا به صورت دستی و یا با یک ایستگاه آویز سیمی یا کنترل های بی سیم هدایت می شود.

از جرثقیل سقفی به طور متداول در جابجایی چند جهته مواد برای پشتیبانی از فعالیت های تولید، ذخیره سازی، بارگذاری و یا تخلیه در داخل یک مرکز ، یا در یک راه آهن بندر و یا حمل و نقل استفاده می شود.

جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل های سقفی یک ناحیه مستطیل شکل را پوشش می دهند و  در حال حرکت دادن اجسام به سمت عقب و جلو هستند.  دستگاه بالابر جرثقیل ( hoist)  نصب شده  بر روی چرخ هایی ، جهت جابجایی افقی در امتداد پرتو پل متصل به یک یا چند تیرآهن افقی هستند که در انتهای هر دو طرف توسط تراک ها پشتیبانی می شوند. تراک های پایانی در زاویه سمت راست به تیرآهن ها متصب شده و روی باندهای ثابت حرکت می کند.

حرکت افقی جرثقیل های نوع فشاری به صورت دستی توسط اپراتور طراحی شده؛ به تناوب، یک جرثقیل سقفی الکتریکی با برق کار می کنند. با این حال جرثقیل های دیگر می تواند از هوا نیرو (پنوماتیک) بگیرند. جرثقیل ها بسته به کاربردشان در انواع مختلفی طراحی شده اند که از تعدادی قطعات و تجهیزات پیوست استفاده می کنددد تا عمل بالا بردن را تهیل کنند که شامل موارد زیر است و باید در بازرسی جرثقیل مورد تست قرار گیرد:

جرثقیل سقفی تک پل

با بهره گیری از یک تیرآهن متصل به دو باند و تراک ها در انتها که از یک مکانیسم بلند کردن یا hoist پشتیبانی می کند و در قسمت زیرین تیرآهن اجرا می شوند. این نوع از جرثقیل ها ی سقفی با وزن مرده کم تری ساخته می شوند و به همین دلیل طراحی ساده تر و هزینه کمتری دارند و از نظر پارمتر های مهندسی و هندسی بهترین طراحی را دارد.

جرثقیل سقفی تک پل

جرثقیل سقفی تک پل

 

جرثقیل سقفی دو پل

این جرثقیل ها همانطور که از نامشان پیداست دارای دو تیرآهن بالای باند کامیون می باشد. آنها معمولا یک واگن برقی hoist بالایی را که در بالای دو پل حرکت می کند، روی مجموعه ای چرخ ها برای افزایش سقف ترکیب می کنند. این جرثقیل های سقفی بهترین راه حل برا ی جابجایی مواد در سالن‌هایی است که دهانه و ظرفیت بیشتری مورد نیاز می‌باشد و با این نوع جرثقیل‌ها از ارتفاع بیشتری استفاده کرد.

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سقفی دو پل

 

بازرسی جرثقیل

جرثقیل ها در هر نوعی که باشند نیاز به تست و بازرسی جرثقیل توسط کارشناسان معتبر ANSI/ASME B30 مورد ارزیابی قرار گیرند. در واقع اطمینان از سلامت جرثقیل سقفی ، جرثقیل برجی ، جرثقیل موبایل ، جرثقیل دروازه ای به دلیل جابجایی بارهای سنگین می تواند خطرات متعددی را برای کارکنان و تجهیزات به وجود آورد لذا گواهی سلامت جرثقیل باید به صورت دوره ای بسته به نوع کارکرد جرثقیل ها انجام شده و تمدید گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پنج =